دسته بندی نشده زندگی روزمره

چه موقع و چگونه می توان از ماسک استفاده کرد

brian-mcgowan-GRPVRraeBGg-unsplash

چه موقع و چگونه می توان از ماسک استفاده کرد

به گفته رییس جمهور از ۱۵ تیر ماه استفاده از ماسک در اماکن عمومی و سرپوشیده الزامی بوده و در صورت لزوم، این مصوبه تا مرداد ماه هم تمدید خواهد شد.

ایسنا/کرمان به گفته رییس جمهور از ۱۵ تیر ماه استفاده از ماسک در اماکن عمومی و سرپوشیده الزامی بوده و در صورت لزوم، این مصوبه تا مرداد ماه هم تمدید خواهد شد.

لزوم استفاده از ماسک آنقدر جدی است که رهبر ‌انقلاب نیز اخیرا به ‌طور خاص به این مساله اشاره و بر استفاده همگانی از ماسک تاکید کرده‌اند و ایشان بی‌توجهی به لزوم استفاده از ماسک را یکی از دلایل افزایش آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا در کشور دانستند.

اما سازمان بهداشت جهانی نیز استفاده از ماسک را بخشی از پکیج کامل اقدامات محافظتی و کنترلی دانسته که می تواند شیوع بیماری های تنفسی ریوی از جمله کووید ۱۹ را محدود کند.

ماسک ها می توانند برای محافظت از سلامت هر شخص (برای حفاظت شخصی که در ارتباط با یک شخص بیمار دیگر قرار دارد) یا برای حفاظت منابع کنترلی (افراد بیمار برای جلوگیری از انتقال ویروس) استفاده بشود اما نکته بسیار مهم در این است که استفاده از ماسک تنها برای محافظت کردن منابع کنترلی و دیگر اشخاص و جوامع کافی نیست و باید سایر اقدامات بهداشتی دیگر نیز برای جلوگیری از انتقال ویروس های تنفسی نیز صورت گیرد.

چه از ماسک استفاده می کنیم، چه از ماسک استفاده نمی کنیم باید رعایت بهداشت دست ها، فاصله گذاری فیزیکی و دیگر اقدامات محافظتی و کنترلی برای انتقال بحرانی کووید ۱۹ از انسان به انسان رعایت شود.

انتفال کووید ۱۹:

دانش ها درباره انتقال ویروس کووید ۱۹ به صورت روزانه در حال جمع آوری شدن است. کووید ۱۹ اصولا یک بیماری تنفسی است که می تواند افراد را با رنج های مختلف از علائمی از جمله متوسط، بدون نشانه های تنفسی و یا با بیماری های تنفسی شدید و سخت متاثر کند که این نوع مسمومیت های عفونی حاصله در اثر جذب ویروس می تواند با اختلال عملکرد اندام و یا مرگ همراه باشد

مطابق با آخرین یافته ها دانشمندان دنیا،  کووید ۱۹ یک ویروس اصولا تنفسی است که بین مردم با ذرات و قطرات تنفسی و ارتباطات انتقال پیدا می کند. انتفال این ذرات زمانی اتفاق می افتد که شخص در تماس نزدیک (کمتر از یک متر) با شخص بیمار و آلوده قرار گیرد و این قطرات از طریق سرفه، عطسه یا ارتباطات خیلی نزدیک از طریق دهان و بینی و حتی چشم به دیگری انتقال پیدا کند.

در مجموع انتقال ویروس کووید ۱۹ می تواند به صورت مستقیم از طریق ارتباط با فرد آلوده و یا به صورت غیرمستقیم از طریق تماس با سطوحی در محیط ها یا اشیای استفاده شده توسط اشخاص آلوده، اتفاق بیفتد.

در شرایط و محیط های خاص که تولید ذرات معلق در هوا وجود داشته باشد، انتقال ویروس کووید ۱۹ از طریق هوا ممکن است اتفاق بیفتد که در این راستا دانشمندان دنیا درباره این نوع انتقال کووید ۱۹ در حال بحث کردن می باشند.

یافته ها و نشان ها اخیر پیشنهاد می دهد که عمده انتقال کووید ۱۹ از فرد بیمار به دیگران، در صورت عدم استفاده از نکات بهداشتی مناسب و زمانی که هیچ پوشش مناسبی وجود نداشته باشد، به دلیل ارتباطات نزدیک اتفاق می افتد.

نشانه ها و علائم بیماری کووید ۱۹ در یک فرد ممکن است چند روز بعد از شروع بیماری خودش را نشان بدهد (که این مدت زمان می تواند تا ۸ روز نیز به طول بینجامد) اما در مجموع انتقال ویروس وابسته به میزان ویروس زنده ای است که توسط شخص آلوده ریخته می شود حالا چه سرفه کرده باشد چه نکرده باشد و چه قطرات بیشتری را خارج کرده باشد؛ به نوع ارتباط آنها با یکدیگر و اقدامات بهداشتی انجام شده در مکان ها بستگی دارد.

همچنین ممکن است انتقال ویروس از یک فرد آلوده و ریخته شدن ویروس از سوی فردی باشد که هنوز علائم پیشرفته این بیماری را نداشته باشد، صورت بگیرد که به آن انتقال پیش از علائم گفته می شود. دوره نهفتگی یا کمون برای کووید ۱۹ زمانی است، بین در معرض قرار گرفتن در برابر ویروس تا نشان دادن علائم که متوسط ۵ تا ۶ روز طول می کشد اما می تواند تا ۱۴ روز نیز ادامه داشته باشد.

انتقال های پیش علائم، به معنای انتقال ویروس کووید ۱۹ از شخص آلوده و ریخته شدن ویروس از شخصی است که هنوز نشانه های توسعه یافتگی علائم بیماری را ندارد

اما در بعضی از افراد آلوده به ویروس کووید ۱۹، هیچگاه هیچ گونه علامت و نشانه توسعه یافته این بیماری را نمی یابید اگر چه آنها می توانند ویروس را به افراد دیگر انتفال دهند.

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0